Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes ano nebo ne? Co všechno se změní s příchodem psa.

 

 

 

Co všechno se změní s příchodem psa?


Je po Vánocích a útulky opět praskají ve švech, ještě více než po celý rok. Proto je důležité položit si otázku, co je špatně? Ve většině případů je to bohužel fakt, že lidé v pejscích, ale i v

dalších zvířatech, vidí hlavně zábavu. Nevidí už, že o psa je třeba také pečovat. Co tedy čeká každého majitele psa?

S příchodem zvířete do vaší rodiny přijde mnoho změn ve vašem životě. Přivedete si totiž do bytu tvora, který je nesamostatný a nedokáže se o sebe postarat. Sám se nevyvenčí, nenají, nevykoupe, nevykartáčuje, neostříhá si drápky, nemá za sebe zodpovědnost, nepozná, co mu je, když je nemocný. Když se zamyslíme nad užitečností psa, nedává nám nic materiálního, avšak citová hodnota je velká.

Pes je oblíbený pro svou příslovečnou věrnost, příjemnou srst na dotek, roztomilý čenich, nebo smutné oči… V lepším případě nám ohlídá majetek. Za tyto jeho vlastnosti mu my páníčkové musíme obětovat část svého života.

Konec dlouhým večírkům do ranních hodin a vyspávání do oběda. Stále musíte brát v potaz nového člena rodiny, který je zvyklý jít ven například v 7 ráno, kdy vy jindy vstáváte do práce. K čtyřnohému příteli se musíte stále vracet, nesmíte se nikdy „zapomenout“.

Když chcete vyrazit na dovolenou, musíte vzít psa s sebou, nebo mu zajistit hlídání u známých, či psí hotel.

Pokud bydlíte v podnájmu nebo na koleji, jako vlastník psa máte ve většině případů problém. Když se vám naskytne příležitost jet na rok do ciziny jako au-pair nebo jiný přivýdělek, pes vám také asi v tomto výletu bude bránit.

Pokud si pořídíte psa s přítelem či přítelkyní, musíte myslet na to, co se stane, když váš vztah nevyjde. Bude jeden z vás ochoten si zvíře vzít k sobě? Nebo opačný problém, bohužel méně častý, budete bojovat s partnerem, kdo si ho nechá?

Máte dostatek finančních prostředků? Nejde jen o krmení, psí potřeby a očkování. Možná to zní jako klišé, ale každé zvíře a zvláště pes, je hodně drahý koníček. Musíte myslet i na nejhorší, co kdyby se vašemu čtyřnohému příteli něco stalo? Budete mít dostatečný finanční obnos na případnou operaci vašeho miláčka? Ve většině měst se také platí nemalá částka za psa úřadu.

V druhé řadě je důležité nastudovat si o vybraném plemeni co nejvíce materiálu. K čemu mají psi sklony, na jaká zranění nebo nemoci trpí. Také jakou péči dané plemeno vyžaduje. Myslete na to, že například naháč potřebuje přehnanou péči o kůži, jinak trpí ekzémy a vyrážkami. Kolii nemůžete ostříhat na krátko, protože vás přestalo bavit jí česat. Pokud nemáte moc zkušenost s výcvikem psa, nedoporučují se tzv. bojová plemena. Malý výcvik by se však neměl podceňovat ani u menších ras. I nevychovaný jorkšír umí pozlobit své pány, když si myslí, že je hlavou smečky.

Závěrem je třeba říci, že by se každý nastávající majitel psa měl opravdu důkladně zamyslet, zda se cítí na to, „uvázat si“ na sebe takto nesamostatného tvora, který ho bude potřebovat dalších mnoho let. Možná by pak bylo méně smutných psích očí za pletivy útulků pro opuštěná zvířata.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář