Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o psy

7. 8. 2011

 

Péče o starší psy


Starší psi mají speciální zdravotní potřeby a mohou také vyžadovat více pozornosti a péče, než mladší domácí mazlíčci. Zdravotní problémy, které mohou postihnout všechna starší domácí zvířátka, zahrnují: artritidu, problémy s krevním oběhem, ušní infekce, poruchy sluchu, zraku a čichu, stomatologické problémy, inkontinenci/pomočování, problémy s hmotností a onemocnění ledvin.
Ale je toho hodně, co můžete udělat, abyste předešli nebo odsunuli tyto problémy a zajistili svým mazlíčkům spokojené dožití! Máme pro vás několik faktů a tipů, které pomohou vám a vašemu psímu příteli:

Jak starý je starší pes?
Záleží to na plemeni a na jednotlivém zvířecím mazlíčkovi. Větší plemena mají tendenci stárnout mnohem rychleji než menší. Obecně znamená "starší" stáří více než osm let u středně velkých plemen a pět let u větších psů.

Co se změní, když můj pejsek zestárne?
Když psi zestárnou, jejich orgány již nefungují tak dobře a jejich schopnost odolávat infekcím a nemocem se snižuje.

Potřeba změnit výživu
Starší psi mají speciální potřeby, co se týče výživy, z řady důvodů. Především, starší psi již nejsou tak aktivní jako dřív. Stejně jako lidé jsou usedlejší a jak stárnou, pohybují se stále méně. Tudíž potřebují méně kalorií. Také z důvodu věku orgány zažívání a vstřebávání nejsou již tak silné. Tudíž je zapotřebí nasadit lehce stravitelnou výživu. Např., menší obsah fosforu a proteinů napomůže vašim domácím mazlíčkům vyrovnat se lépe s ledvinovými problémy.
Rozdělení potravy do menších porcí, na dvě až čtyři dávky denně, je také užitečné. A také mírné ohřátí potravy na teplotu blížící se teplotě tělesné napomůže snadnějšímu trávení.
Různorodá a vysoce kvalitní potrava dlouhodobě zaručí ochranu srsti vašeho domácího zvířátka, udržuje dostatečnou energetickou úroveň a správné trávení a vylučování. Měli byste také uvažovat o přidávání a doplňování vitamínů. Potřeba vitamínů a minerálů se u starších psů často mění. Jak jejich zažívací systémy slábnou, nedokáží plnohodnotně využít veškeré složky potravy, kterou dostávají.

Co je zapotřebí sledovat?
Pravidelně pečlivě sledujte vzhled a chování vašeho domácího zvířátka. Všímejte si změn ve spaní, stravování nebo vylučování. Jestliže váš mazlíček odmítá potravu, projevuje velkou neochotu jít ven, nebo má problémy s vylučováním, potom byste se měli co nejdříve poradit se svým veterinářem.

A dále, mějte na paměti:
Psi trpící artritidou by měli být stále cvičeni, ale ne přehnaně, neboť toto by mohlo jejich artritidu zhoršit. Artritidické bolesti je možné částečně odbourat užíváním glukosaminu.
Starší psi jsou mnohem náchylnější k onemocnění srdce a plic. Okamžitě upozorněte svého veterináře, zpozorujete-li kašel , dušnost, potíže s dýcháním nebo slabost.
Psi jsou ve starším věku hodně náchylní k ušním infekcím. Všímejte si, zda nedochází k výtokům z uší, k úpornému třesení hlavou nebo drápání v uchu.
Berte ohled na slábnutí sluchu, zraku a čichu. Například, váš pejsek vás neposlechne z jednoduchého důvodu, protože váš příkaz neslyší. Mohou se také objevit problémy s očima, jako jsou infekce, oční zákaly, snížené noční vidění, či dokonce slepota. Dávejte pozor na takové příznaky, jako je oční výtok, nebo poškození zraku, což se může projevit např. vrážením do nábytku.
Pravidelně kontrolujte zuby a dásně vašeho pejska. Pokud vypadají zanícené, obraťte se na svého veterináře. Onemocnění či infekce dásní mohou způsobit nejen ztrátu zubů, ale mohou způsobit i vážnější problémy, pokud se škodlivé bakterie dostanou do krevního oběhu.
Inkontinence moči není legrace pro nikoho, a je velice traumatizující u domácího zvířátka, které žije s námi v našem domově a po léta bylo v tomto ohledu trénováno a vychováváno. Starší psi mohou najednou začít vykonávat svoji potřebu na "nevhodných" místech. Toto může být způsobeno stárnoucím nervovým systémem, ale příčinou tohoto by mohlo být také onemocnění močových cest, prostaty nebo jiných orgánů. Jestliže vaše domácí zvířátko najednou neudrží moč, nebo močí mnohem častěji, okamžitě konzultuje s veterinářem.
A konečně, nezapomeňte, že pravidelná vakcinace je právě tak důležitá u starších psů, jak u těch mladších.

Jak pejska čistit a upravovat?
Pravidelné čištění vašeho pejska umožní zbavit jej parazitů a zlepšit jeho celkový vzhled. Během očisty máte příležitost zkontrolovat kůži, oči, uši, srst a zuby vašeho pejska. Doporučuje se čistit a upravovat vašeho pejska jedenkrát týdně. Nástroje k čištění zahrnují hřeben, kartáč, štípací kleštičky na drápky a nůžky se zaoblenými špičkami. Je velmi důležité používat správný kartáč. Kartáče s krátkými štětinami jsou nejlepší pro psy s krátkou nebo středně dlouhou srstí a kartáče s dlouhými štětinami jsou vhodnější pro dlouhosrsté psy.

Příprava
Vyberte si nějaké specifické místo, kde budete vždy provádět kartáčování. Stůl nebo židle bude stačit.
Zvedněte svého pejska na stůl nebo na židli a povídejte si s ním, abyste jej ujistili, že všechno je v pořádku.
Nechte svého pejska očichat všechny nástroje, které budete používat. To ho velice uklidní.
Nabídněte svému pejskovi nějakou hračku a snažte se ho přesvědčit, že očista je vždycky spojena s legrací a že je to vlastně zábava.

Kartáčování
S kartáčováním začněte proti srsti až na kůži (tak říkajíc). Toto napomáhá zbavení se mrtvých chlupů a stimuluje kůži.
Použijte flanelovou tkaninu k obnově lesku srsti vašeho pejska po kartáčování.
Jestliže má váš pejsek dlouhou srst nebo dvojitou srst (s podsadou), potom se může projevovat určité zhrubnutí či zacuchání srsti. Zcuchaná, zhrublá srst se může objevit vinou bodláků, potravy, dehtu a jiných lepkavých látek. Nejen že je to neestetické, ale může to také vašeho pejska dráždit. Pokuste se takové chomáče jemně vyčesat. Jestliže chomáče drží příliš pevně, nebo je zasažená plocha příliš rozsáhlá, potom bude zřejmě potřebné je vystříhat. Kožíšek časem zase doroste. Ke stříhání vždy používejte nůžky s tupými špičkami. Zacuchání a zhrubnutí srsti lze zabránit nebo následky zmenšit správným a častým kartáčováním.

Udržování srsti zastřiháváním
Správná úprava srsti se liší podle plemene. Většina krátkosrstých plemen potřebuje buď malé nebo dokonce žádné úpravy srsti. Ovšem dlouhosrstá plemena potřebují časté úpravy srsti, aby byl udržen jejich žádoucí vzhled. Mimoto, že občas provedete drobnější úpravy sami doma, měli byste uvažovat o tom, že svěříte úpravu srsti vašeho pejska profesionálům.
Používejte nůžky s tupými špičkami nebo kleštičky na drápky.
Ubezpečte se, že váš pejsek je uvolněný a klidný.
Uvědomte si, že v letních měsících může být kratší zástřih velmi příjemný, ale uvědomte si rovněž, že je-li zástřih příliš krátký, může dojít i k úžehu.

Zastřihování drápků
Psi mohou mít drápky přerostlé a někdy se může stát, že dojde k jejich zarůstání. Je rozumné začít s úpravami drápků již v raném, "štěněčím" věku. Takto si váš pejsek snadněji navykne na tuto "proceduru". Většina psů nemá ráda jakékoliv změny a můžete mít problémy, jestliže pejsek nebude vědět, co jej čeká.
Snažte se, aby se pejsek cítil pohodlně.
Pracujte tiše a rychle.
Při zastřihávání buďte opatrní, abyste drápek nezastřihli příliš ke kořenu, do živého masa. Pokud se vám to stane, objeví se krvácení a vašeho pejska to bude bolet. Po takové nehodě, ošetřete ranku tlakem, abyste krvácení zastavili.

Koupání
Čas od času bude vás pejsek potřebovat koupel. Nejlepší je použít běžnou domácí vanu, pokud je venku teplo, můžete jej vykoupat venku a použít zahradní hadici.
Postupně pejska namočte.
Aplikujte šampon a jemně drhněte. Neměli byste používat pro svého psa šampony a mýdla určené pro lidi. Následkem mohou být alergické reakce nebo podráždění.
Buďte opatrní, abyste nezasáhli oči, uši nebo mordu vašeho pejska.
Důkladně smyjte veškeré použité přípravky.
Je doporučeno na podlahu dát noviny k zachycení kapající a stříkající vody.
Vytřete psa tak, abyste odstranili větší část vody. On se přirozeně potom již dosuší sám.

Uši
Čištění uší je důležitou součástí celkové očisty a úpravy vašeho pejska. Psi s dlouhýma ušima mají s nimi více problémů než ti, kteří mají uši krátké. Zkontrolujte uši, zda se tam nenacházejí nějací parazité, škrábance nebo trhlinky, špína, atd. Budete potřebovat vatové tampony,minerální olej, ale lepší by bylo požít speciální roztok na čištění uší určený pro psy, abyste uši vyčistili správně.
Nějakým způsobem se pokuste svého pejska znehybnit, než se pustíte do práce.
Začněte s tím, že nakapete několik kapek roztoku do uší pejska.
Vezměte vatový tampon a jemně je vsuňte dovnitř ucha.
Nedotýkejte se zvukovodu.

Péče o oči
Péče o oči je velmi důležitá. Pokud zpozorujete nějaký výtok nebo výměšek okolo očí nebo v očích vašeho pejska, vezměte měkkou tkaninu a vytřete jí nejprve vnější koutky a poté vnitřní koutky. Aplikujte nějakou oční mast, pokud se objeví nějaké podráždění.

Péče o zuby
A konečně, je velmi důležité pečovat o zuby vašeho pejska. Po prvním roce života se pejskovi začne tvořit zubní kámen. Musíte s ním bojovat pomocí psích sucharů a/nebo mu musíte zuby čistit, pokud vám to váš pejsek dovolí.

Jak poznáme zdravého psa?
Takovým obecným folklórem je, že zdravý pejsek je takový, jehož nos je studený a vlhký. Naneštěstí je to mýtus. Dá to poněkud větší námahu udržet vašeho pejska v dobrém zdraví.

Tady je několik věcí, které byste měli vědět.

 

1. Srst - Srst by měla být hustá, lesklá a měkká na dotek. Srst ostnosrstých psů by měla být po celý jejich život pružná. Nesmí docházet k řídnutí nebo vypadávání podsady srsti u takových plemen, jak jsou kolie nebo němečtí ovčáci.

2. Kůže - Kůže by měla být hladká, bez zarudnutí, bez otevřených boláků a vředů, strupů nebo jiných patologických výrůstků. Pigmentace u normální kůže může být rozdílná u různých plemen a také podle zabarvení psa. Někteří pejsci mají kůži růžovou, jiní černou nebo hnědou, nebo se na kůži mohou objevovat různé skvrny. Pejsek by neměl mít blechy, klíšťata a jiné vnější parazity.

3. Oči - Zdraví pejsci mají jasné, zářivé oči. Oblasti kolem oční bulvy, které se říká oční spojivka by měly být zdravě růžové. Bledost v této oblasti by mohla být známkou několika závažných problémů. Neměl by se zde také vyskytovat masivní, silný zelený nebo žlutý výtok z očí. Některá plemena, jako jsou pudli nebo bišonci mohou mít "vodnatý" výtok, který je ale většinou odborníků považován za normální.

4. Uši - Uši by měly být čisté bez jakéhokoliv tmavého nebo krvavého výtoku nebo nějakých hnisavých zánětů zvukovodu. Také z uší nesmí být cítit zápach a okolo uší se nesmí vyskytovat zarudnutí nebo otoky.

5. Morda - Dásně by měly být růžové nebo s černou pigmentací. Bledost dásní může signalizovat anémii/chudokrevnost. Červené, zanícené dásně jsou často znakem zánětu sliznice dásní nebo dalších zánětů a onemocnění ozubice. Pejsek by neměl z mordy krvácet a jeho dech by neměl páchnout.

6. Zuby - Mladí psi budou mít zářivě bílé zuby, zatímco starší psi je budou mít již poněkud tmavší. Ovšem toto tmavnutí by nemělo znamenat přítomnost zatvrdnutých výměšků a zbytků bílé, zelené nebo hnědé barvy. Zuby by také měly být usazeny do dásní tak, aby nebyly odhaleny jejich kořeny.

7. Nos - Je pravda, že psí nos je normálně vlhký a studený na dotyk. Vlhkost by měla pocházet pouze z čistých, vodnatých sekretů. Jakýkoliv žlutý, zelený nebo páchnoucí výtok není normální. Takový výtok často u mladších psů signalizuje chorobu, např. psinku.

8. Teplota - Normální teplota je 38,3° C. Podráždění psi nebo nadměrně aktivní psi mohou mít i trochu vyšší teplotu. Ovšem drastické zvýšení teploty nad 39,4° C nebo pokles pod 37,8° C, by mělo být překontrolováno. Ovšem existuje jedná výjimka. Fenky očekávající narození štěňat mohou mít teplotu nižší než 37,2° C. Toto se projeví zhruba 24 hodin před začátkem porodu.

9. Moč - Moč by měla být čirá a žlutá. Tmavá moč zabarvená do hněda nebo do červena obyčejně signalizuje přítomnost krve. Pejsek by měl také močit přiměřeně k množství vody, které vypil. Nadměrné zvýšení nebo snížení četnosti močení může signalizovat takové problémy jako selhání ledvin, ledvinové nebo močové kameny, shromažďování krystalických látek nebo dokonce cukrovku.

10. Stolice - Stolice by měla být tuhá a hnědá. Tato barva může být ovlivněna druhem potravy, kterou váš pejsek požívá. U psů, kteří požívají velké množství červeně zabarvené stravy, stolice má cihlově červenou barvu. Neměli byste v ní pozorovat žádné červíky, vypadající jako "zrnka rýže", červenou krev nebo černou barvu. Majitel pejska by také měl sledovat velmi pečlivě, zda pejsek netrpí průjmem, zácpou, nebo zda má stolici pravidelnou.

11. Svaly - Majitel by měl být schopen cítit svalové napětí.A neměl by nahmatat žádné otoky tkáně.

12. Hmotnost - I když pejsek vypadá úplně zdráv, může přesto trpět nadváhou nebo podváhou. Žebra, páteř a kyčelní kosti by neměly být vidět, ale musejí být snadno nahmatatelné, nebo je musíte pod rukou cítit. Psi mohou mít problémy s hmotností buď vinou nedostatečného množství potravy, nebo vinou nadbytečného množství potravy, vinou cukrovky, onemocnění štítné žlázy, a různých jiných problémů.

Toto bylo jen několik poznámek o tom, co máte sledovat u svého pejska, a jak o něj můžete pečovat. Ovšem nejlepším zdrojem informací je kvalifikovaný veterinář, který vám podá kvalifikované informace o zdraví vašeho pejska a také vám poradí, jak o něj máte pečovat s ohledem na jeho plemeno a věk.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář